SPORCULAR İÇİN İYİ PERFORMANSIN ANAHTARI: ÖĞÜN SAATLERİ

SPORCULAR İÇİN İYİ PERFORMANSIN ANAHTARI: ÖĞÜN SAATLERİ 

Sporcuların yarışta öne çıkmalarına yardımcı olacak ideal beslenme tarzına yönelik arayışları hiç durmadan devam eder. Bu bakımdan, birçok sporcu kendisine uygun bir beslenme planı oluşturana kadar deneme – yanılma yöntemiyle farklı seçeneklere şans verir. Ancak aktivitelerine uygun öğünleri ve atıştırmalıkları belirlemeye çalışan sporcuların dikkate alması gereken bazı temel hususlar bulunmaktadır.
 

  • Karbonhidratlar, vücudun en önemli enerji kaynağıdır. Fakat vücut yalnızca belirli miktarda karbonhidratı kaslarda ve karaciğerde (glikojen şeklinde) depolayabileceği için besinlerden düzenli olarak karbonhidrat alınması gerekir.
  • Bir spor müsabakasından önce karbonhidrat deposunu doldurmak önemlidir. Ancak karbonhidrat alınacak besinleri seçerken bu besinlerin sindirim süresini de hesaba katmak gerekir.
 

Herbalife H24 Rebuild Endurance İzotonik Sporcu İçeceği Tozu 
Aerobik egzersiz sonrasında karbonhidrat, sıvı ve elektrolitlerin hızlı bir şekilde yerine konmasını sağlamak amacıyla formüle edilmiş, karbonhidrat ve elektrolit içeren içecek tozudur.


 

 

  • Lif ve yağ oranı yüksek besinlerin sindirimi uzun sürer. Bu yüzden bu tür besinleri aktivite sonrasına saklamak daha uygun olacaktır.

 

  • Hafif ya da sıvı besinler, katı besinlere göre daha hızlı sindirilir. Müsabakadan önce bir saat ya da daha az zamanı olan sporcular, smoothie veya yoğurt tercih edebilirler.

 

  • Müsabakadan önce bir ya da iki saatlik bir süre varsa, hafif bir katı gıda, örneğin biraz peynir ve ekmek veya bir kase düşük lifli tahıl gevreği uygun olacaktır. Üç saat veya daha fazla zaman varsa, normal bir öğün tercih edilebilir.


 

Bir saatten uzun süren kesintisiz aktivitelerde sporcuların yeniden karbonhidrat almaları gerekir. Özel sporcu içecekleri bunun için idealdir çünkü bu içecekler kaslara yakıt sağlamak için doğru miktarda karbonhidratı, sıvı ve tuzlarla birlikte sunar. Ayrıca az miktarda protein içeren bu içecekler, kasların yenilenmesine yardımcı olur.
 

  • Egzersiz sonrasında vücut karaciğerde ve kaslarda bulunan depoları yenilemek için bol miktarda karbonhidrat almaya hazırdır. Sporcuların müsabakadan 30 dakika kadar sonra bu tür besinler tüketmeleri son derece uygundur. Meyve, sebze, tam tahıllar, fasulye ve süt ürünleri bu amaca hizmet eder. Artık sindirim süresini düşünmek gerekmediği için daha yüksek lif içeren karbonhidratlara yer verilebilir.

 

  • Peyniraltı suyu ve kazein (süt ürünlerinden elde edilen proteinler) egzersiz sonrasında kasların iyileşmesini destekler. Tam tahıllı ekmekle yapılan bir sandviç ve bir bardak süt, meyveli yoğurt veya süt ve meyvelerle zenginleştirilen bir shake karışımı, egzersiz sonrası için ideal seçenekler arasındadır.
     

 

Susan Bowerman Global Beslenme Eğitimlerinden Sorumlu Kıdemli Direktör

21.02.2021

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.