BAŞARIYLA KİLO VERENLERİN 10 STRATEJİSİ

Kilo vermek ve kiloyu korumak, aynı madalyonun iki farklı yüzü gibidir. Kilo vermenize yardımcı olan alışkanlıklar, kilonuzu korumanıza da yardımcı olur.
 

1. Kendilerini Çok İyi Tanırlar:
Başarının anahtarlarından biri, stresliyken yemek veya açlıktan ziyade alışkanlık yüzünden tabağını bitirmek gibi size özel yüksek riskli durumları nasıl yöneteceğinizi bilmektir. Başarıyla kilo verenler, hangi durumların kendilerine zorluk çıkaracağını bilirler ve onlara karşı koymak için bir planları vardır.

 

2. Yoğun Egzersiz Yaparlar:
Ulusal Kilo Kontrolü Kayıtları’na göre kişiler, egzersiz yaparak haftada ortalama 2.000 kalori yakıyor. Bu ciddi rakama günde yaklaşık 60 ila 90 dakika, orta-yüksek yoğunlukta egzersiz yaparak ulaşıyorlar. En popüler egzersizleri ise günde ortalama 8-9 kilometrelik yürüyüşler.

 

3. Hedef Belirler ve Davranışlarını İzlerler:
Hedef belirlemek (kaç dakika yürüyeceğiniz, kaç kalori alacağınız veya kaç tane mekik çekeceğiniz gibi ölçülebilir hedefler) bu hedefleri gerçekleştirip gerçekleştirmediğinizi takip edebilmenize yardımcı olur. Başarıyla kilo verenler, ne kadar egzersiz yaptıklarını takip eder ve beslenme günlüğü tutarlar. Kendini izleme stratejileri büyük bir öneme sahiptir ve davranış değişikliklerine yönelik ihtiyaç duyulan geri bildirimi sağlar.

 

4. Düzenli Yemek Rutinleri Vardır:
Birçok kişi düzenli yemek yemediği için kilo sorunu yaşar. Başarıyla kilo verenler, düzenli aralıklarla yemek yemenin ve sadece aç olduklarında atıştırmanın başarı getireceğini söylüyor. Öğün atlamak genellikle ters teper. Düzenli yemek saatlerinin olması, uzun süre aç kalmamanıza ve bu da genellikle daha az atıştırmanıza veya daha küçük porsiyonlara yönelmenize neden olur.

 

5. Az Yağlı ve Besleyici Bir Beslenme Düzenleri Vardır:
Şaşırtıcı değil; yüksek kalitede bir beslenme düzeni (bol miktarda protein, meyve, sebze ve kepekli tahıl) tok tutar. Meyveler, sebzeler ve tam tahıllar doyurucudur ve kalorileri de nispeten düşüktür. Yeterli miktarda protein almak önemlidir çünkü protein son derece doyurucudur ve öğünler arasında acıkmanızı engeller.

 

6. Porsiyon Kontrolü Uygularlar:
Doymak yerine, açlık hissetmediğiniz noktaya gelmek için ne kadar yemeniz gerektiğini tespit ederek porsiyonlarınızı önemli ölçüde küçültebilirsiniz. Porsiyon kontrol stratejilerinden bazıları daha küçük tabaklar kullanmak, tencereyi masaya getirmek yerine tabağınızı mutfakta hazırlamak ve protein shake’leri gibi öğün yerine geçen ürünleri kullanmaktır.

 

7. Stres Yönetimi Uygularlar:
Stresliyken rahatlamak için yemek yemek sık yapılan bir şeydir. Fakat sonrasında kendimizi suçlu hissederek stres yapmamıza, bu stres nedeniyle de tekrar yediğimiz bir döngü içine girmemize neden olur. Başarıyla kilo verenler, stresi azaltmanın farklı yollarını bulurlar. Egzersiz yapar, arkadaşlarını arar veya bazı meditasyon ya da derin nefes tekniklerine başvururlar.

 

8. Tutumlarını Düzeltirler:
Başarıyla kilo veren birçok kişi beslenme düzeni ve kilo kaybı hakkındaki düşüncelerini değiştirmek zorunda kaldıklarını söylüyor. Bazıları şişman olmanın “genlerinde” olduğunu ya da geçmişte hiç başarılı olamadıkları için kilo veremeyeceklerini düşünüyormuş. Sonuç olarak bu durumla yüzleşerek, kilo verme ve kilo korumada başarılı olmanın bir dizi küçük adımdan ve kendilerini ömür boyu sağlıklı bir yaşam biçimine adamaktan geçtiğini kabul ettiler.

 

9. Bir Planları Vardır ve Planlarına Sadık Kalırlar:
Genel olarak nasıl yediğiniz ve ne sıklıkta egzersiz yaptığınızı belirleyen bir rutin oluşturduktan sonra bu rutine her gün uyun. Kilo vermiş ve kilo korumada başarılı olan insanlar tatillerde veya restoranlarda bunu uyguluyor, dışarıda daha az yemek yiyor ve evde yemek hazırlayarak yediklerini kontrol etmeyi tercih ediyorlar. Birçoğu dışarıda daha az yemek yiyor, çünkü evde yemek hazırlayarak yediklerini kontrol etmeyi tercih ediyor.

 

10. Çevrelerini Kontrol Etmeyi Öğrenmişlerdir:
Başarıyla kilo verenler, sorun yaratabilecek durumları nasıl kontrol edebileceklerini öğrenirler. Evdeki buzdolabında veya dolapta, restoranlarda, iş yerinde veya marketteki yiyecekler kontrol edilebilir ortamlardadır. Bu ortamlarda kontrol sahibi olmak için evde “güvenli” yiyecekler bulundurun. İstediğiniz sağlıklı yemekleri yiyebileceğiniz restoranları tercih edin, ofise uygun yemekler götürün ve markete gitmeden önce alışveriş listesi hazırlayın.

 

Susan Bowerman Herbalife Beslenme Danışmanı


 

08.01.2022

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.